Samodzielne prowadzenie księgowości — najczęstsze błędy przedsiębiorców prowadzących księgowość na własną rękę

utworzone przez | mar 10, 2023 | 0 komentarzy

Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy bardzo często decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. Jest to możliwe, ale bez odpowiedniej wiedzy mogą sobie przysporzyć wielu problemów. Błędy księgowe wynikają najczęściej z nieznajomości przepisów oraz braku śledzenia zmian w prawie. Warto zaznaczyć, że nieprawidłowe samodzielne prowadzenie księgowości firmy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Czy samodzielna księgowość jest dla każdego? Czy może lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego?

Czy samodzielne prowadzenie księgowości jest dla każdego przedsiębiorcy? Z prowadzeniem księgowości firmy wiąże się wiele obowiązków. Oczywiście, każdy może się na to zdecydować, ale należy pamiętać o śledzeniu aktualnych przepisów prawa, ponieważ od czasu do czasu zachodzą w nim zmiany, co przekłada się na rozliczenia księgowe. Jeśli chodzi o korzyści z prowadzenia księgowości samodzielnie, zauważyć można głównie oszczędność pieniędzy, jakie trzeba byłoby przeznaczyć na ewentualne biuro rachunkowe lub dedykowanego pracownika w firmie. Poza tym jest to inwestycja własnego czasu. Z jednej strony jest on niezbędny do tego, aby prowadzić księgowość, a z drugiej strony należy też wygospodarować jego odpowiednią ilość na aktualizowanie wiedzy z zakresu rachunkowości. To z kolei może przełożyć się na to, że przedsiębiorca nie będzie miał ani czasu, ani sił, aby zdobywać nowych klientów, świadczyć usługi obecnym i rozwijać działalność.

Najczęstsze błędy przedsiębiorców

Błędy w samodzielnym prowadzeniu księgowości wynikają przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy. Właściciele niewielkich firm, którzy sami chcą rozliczać się z przychodów i rozchodów, nie zawsze mają do tego predyspozycje, a czasami zwyczajnie brakuje im czasu do uzupełniania wiadomości z księgowości. Do najczęściej popełnianych błędów samodzielnego prowadzenia księgowości zaliczyć można:

  • niewłaściwie prowadzona ewidencja dokumentów,
  • błędnie rozliczony podatek VAT.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą mniejsze firmy, niekiedy traktują księgowość jak dodatek do biznesu. Są oni zajęci prowadzeniem interesu i wieloma ważnymi kwestiami związanymi z rozwojem, przez co nie mają czasu na dokładne wypełnianie i składanie deklaracji VAT czy też rozliczanie podatku dochodowego i wysyłanie dokumentów do Urzędu Skarbowego. Jednocześnie nie chcą powierzać tych obszarów prowadzenia działalności gospodarczej komuś innemu, co również jest błędem.

Jakie konsekwencje niesie za sobą popełnianie błędów w samodzielnej księgowości?

Najczęściej popełniane błędy w księgowości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to nieumyślne uchybienia rachunkowe i formalne. Konsekwencje takich pomyłek najczęściej sprowadzają się do sporządzenia korekty rozliczenia, a jeśli doszło do zaniżenia podatku VAT – również do zapłaty należności. Czynny podatnik VAT nanosi poprawki z reguły z własnej inicjatywy lub na wezwanie Urzędu Skarbowego. Co istotne, na etapie weryfikacji dokumentów księgowych, Urząd Skarbowy może poprawić samodzielnie znalezione błędy, pod warunkiem że zmiana wysokości zobowiązań nie przekroczy 5 tysięcy złotych.

Jak wykorzystać usługi biura rachunkowego w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości?

Korzystanie z usług biura rachunkowego niesie ze sobą wiele korzyści. Eksperci, którzy zajmą się rozliczaniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz będą nadzorować inne dokumenty księgowe, odciążają przedsiębiorców, co pozwala im skupić się na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Zyskuje się dzięki temu pewność, że finanse firmowe są prowadzone w prawidłowy sposób, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, terminowo oraz bezpiecznie. Ponadto każde biuro rachunkowe ma ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek ewentualnie wyrządzonych szkód na skutek świadczenia swoich usług rachunkowych. Oznacza to, że konsekwencje za popełnione błędy, np. źle wyliczony podatek dochodowy, spoczywają na biurze rachunkowym.

Panel klienta w SALDEO
Masz pytania? Zadzwoń
Jesteś z Kielc lub okolic?

Zapraszamy Cię do biura na pyszną kawę. Porozmawiajmy o możliwościach.

Ewelina Włodarczyk
Doradca podatkowy nr wpisu 13791

Nawiązanie współpracy z nami pozwoli Ci na optymalizację czasu i skoncentrowanie się na prowadzonej działalności.
Z nami finanse Twojej firmy będą bezpieczne!