Konto firmowe należy do jednego z atrybutów każdego przedsiębiorcy. Co istotne, przepisy nie określają jednoznacznie obowiązku posiadania go. Szeroki dostęp do produktów oferujących duże możliwości i niskie koszty powoduje, że powszechną sytuacją jest regulowanie wydatków prywatnych za pomocą rachunku firmowego albo dokonywanie płatności internetowych w ten sposób. Czy jednak płatności firmowe z prywatnego konta to problem?
Płatności firmowe z konta prywatnego — dlaczego warto zrezygnować z tego rozwiązania?
Zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorca powinien regulować wszystkie płatności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej za pośrednictwem bankowego rachunku płatniczego. Co istotne, żadne przepisy nie traktują o tym, że obowiązkowe jest posiadanie konta firmowego, bez względu na to, czy prowadzi się jednoosobową działalność gospodarczą, czy też inną formę działalności gospodarczej.
Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, w których bank nie zabrania używania konta prywatnego do celów firmowych. Aby rachunek konta osobistego mógł być wykorzystywany przez firmę, musi on należeć wyłącznie do przedsiębiorstwa. Dokonywanie transakcji bezgotówkowych na rzecz firmy z konta prywatnego może wiązać się z brakiem przejrzystości finansowej. Pojawi się na nim wiele operacji, przez co nietrudno o to, aby przeoczyć fakt, iż nie została jakaś faktura opłacona, a to może się wiązać np. z ustawowymi odsetkami do zapłaty.
Konto firmowe — co warto wiedzieć?
Konto firmowe jest rachunkiem bankowym, na którym gromadzi się i obraca pieniędzmi swojego przedsiębiorstwa. Taki rachunek, choć nie jest prawnie wymagany, jest niezbędny przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, czy tej innej formy działalności. Jeśli prowadzi się niewielką firmę, która działa na małą skalę, zazwyczaj zwykłe konto firmowe w zupełności wpisze się we wszystkie potrzeby przedsiębiorcy. Przy większej organizacji mogą być potrzebne inne rachunki bankowe takie, jak konto pomocnicze, walutowe lub lokacyjne.
Konto pomocnicze jest przypisane do firmowego konta bankowego i przydaje się wtedy, gdy ma się wielu kontrahentów, a przedsiębiorcy zależy na przejrzystości transakcji. Taki rachunek bankowy przydaje się także w przypadku, gdy chce się udostępnić pracownikowi część finansów firmy.
Konto walutowe jest z reguły niezbędne, gdy prowadzi się transakcje z zagranicznymi podmiotami. Dzięki niemu można przeprowadzać transakcje bez konieczności przewalutowania, czyli dodatkowych kosztów, jakie się z tym wiążą. Firmowy rachunek bankowy może być także lokacyjny, co oznacza, że alternatywę dla rachunku oszczędnościowego. Możesz na nim odkładać nadwyżki z prowadzonej działalności i korzystać z oprocentowania od ok. 0,2 do 2% w skali roku.
Korzyści płynące z korzystania z konta firmowego
Główną zaletą firmowego rachunku bankowego jest możliwość oddzielenia transakcji firmowych od prywatnych wydatków. Ponadto pomaga ono w prowadzeniu księgowości, w szczególności, gdy przedsiębiorca uzyskuje przychód także z innego źródła. W przypadku kontroli skarbowej urzędnicy mają wgląd tylko do konta firmowego, a nie prywatnego rachunku, co pozwala zaoszczędzić nerwów. Warto także pamiętać o tym, że banki przewidują odrębne zasady dla tego typu kont – mowa tutaj o kredytach, czy innych produktach kierowanych do firm.
Jakie pułapki czyhają na przedsiębiorców korzystających z konta prywatnego do prowadzenia działalności gospodarczej?
Należy pamiętać, że używanie rachunku osobistego jako firmowego niesie ze sobą pewne ryzyka. Przede wszystkim ilość dokonywanych transakcji sprawia, że trudno zapanować nad finansami firmy i łatwo pominąć jakąś płatność. To również przekłada się na trudności związane z prowadzeniem księgowości. W przypadku, gdy Urząd Skarbowy rozpocznie kontrolę, uzyska wgląd w to, jakie transakcje są przeprowadzane prywatnie, co może dostarczyć dodatkowego stresu.
Podsumowanie — dlaczego warto posiadać konto firmowe?
Posiadanie firmowego konta to przede wszystkim wygoda i jasność co do wykonywanych płatności firmowych. Oczywiście, można używać do tego celu konto prywatne, ale wpływa między innymi na trudności z księgowością. Dobrym rozwiązaniem może być jednak założenie rachunku firmowego w tym samym banku, w którym posiada się konto prywatne. Dzięki temu uniknie się opłat związanych z przelewaniem środków między kontami.