Ryczałt to forma opodatkowania, która polega na pobieraniu stałej, uprzednio ustalonej kwoty podatku lub opłaty bez względu na faktyczne przychody lub koszty osoby fizycznej lub podmiotu gospodarczego. Jest to prosty i uproszczony sposób opodatkowania, który ma na celu ułatwienie rozliczeń podatkowych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla podatników. Na czym dokładnie polega ryczałt? Kiedy opłacalne jest jego zastosowanie?
Na czym polega ryczałt?
W przypadku ryczałtu w stosunku do podatków mówimy o tzw. ryczałcie ewidencjonowanym. Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, w której podatnik opodatkowywany jest na podstawie osiągniętego przychodu, a nie dochodu, jak w przypadku zasad ogólnych. W praktyce oznacza to, że osoba prowadząca działalność na ryczałcie ewidencjonowanym nie może odliczyć kosztów uzyskania przychodów w celu zmniejszenia podatku należnego. Z tej formy opodatkowania mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej.
Jeśli chodzi o podstawowe cechy ryczałtu, to jest on powiązany ze stałą kwotą. W przypadku ryczałtu, podatnik płaci określoną stałą kwotę podatku lub opłaty (wyrażoną np. wo określonym procencie), niezależnie od faktycznych przychodów lub kosztów generowanych przez jego działalność gospodarczą lub inne źródła dochodów. Ta kwota jest wcześniej ustalana na podstawie odpowiednich przepisów podatkowych.
Kolejną z cech jest brak zależności od dochodu. Ryczałt nie jest powiązany z faktycznymi dochodami osiąganymi przez podatnika. Oznacza to, że podatnik płaci tę samą kwotę, niezależnie od wysokości swoich przychodów. Jest to różnica w porównaniu do innych form opodatkowania, takich jak podatek dochodowy, który jest proporcjonalny do osiągniętego dochodu i można po przekroczeniu danej kwoty wpaść np. w wyższy próg podatkowy.
Trzecia z jego cech to uproszczone rozliczenia. Ryczałt ma na celu uproszczenie procesu rozliczeń podatkowych dla podatników. W przeciwieństwie do bardziej złożonych systemów podatkowych, które wymagają szczegółowych obliczeń i dokumentacji, ryczałt pozwala podatnikom płacić jedną stałą stawkę, co zazwyczaj jest łatwiejsze do obliczenia i monitorowania. Często istnieją także różne stawki ryczałtu, które zależą od rodzaju działalności gospodarczej.
Kiedy skorzystać z ryczałtu?
Ryczałt jest popularną formą opodatkowania, szczególnie w przypadku małych przedsiębiorstw lub osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę. Umożliwia on prostsze i bardziej przewidywalne rozliczenia podatkowe, choć może nie być odpowiedni dla wszystkich branż i sytuacji finansowych. Podatnicy powinni skonsultować się z doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym, aby dowiedzieć się, czy ryczałt jest dla nich korzystną formą opodatkowania.
Pojawia się także pytanie – kiedy warto skorzystać z ryczałtu? Następuje to głównie w przypadku, kiedy wiemy mniej więcej, jakie miesięczne i roczne kwoty będziemy otrzymywać z tytułu prowadzonej działalności i bardziej opłaca nam się z góry określić daną stawkę ryczałtu aniżeli płacić np. podatek dochodowy, który po przekroczeniu danej kwoty będzie wiązał się z zapłatą wyższego podatku. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest także opłacalny w przypadku gdy w ramach działalności nie są ponoszone wysokie koszty lub gdy przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną niższymi stawkami ryczałtu niż 12%.
Warto przy tym także pamiętać, że w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawka podatkowa zależy od wykonywanej działalności i waha się od 2% do 17%. W zakresie szczegółów związanych z tym podatkiem, ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektóre przychody osiągane przez osoby fizyczne.
Nadto, osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych będą mogły korzystać w 2023 r. z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeśli ich przychód z działalności gospodarczej nie przekroczy 9 654 400 zł. Być zatem także i Ty powinieneś/powinnaś rozważyć przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Kontakt w zakresie ryczałtu i obsługi księgowej/rachunkowej
Biuro Rachunkowe Prospect
Jagiellońska 5A/2 25-613 Kielce
tel: +48 41 260 61 22, mail: kontakt@biuro-prospect.pl