Dodatkowy PCC od kilku mieszkań

utworzone przez | sie 23, 2023 | 0 komentarzy

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to jeden z podatków płaconych w Polsce w związku z niektórymi transakcjami, takimi jak kupno nieruchomości. W pewnych przypadkach, zakup kilku mieszkań może podlegać opodatkowaniu dodatkowym PCC. Warto zastanowić się zatem nad tym – kiedy i w jakich sytuacjach nabywanie kilku mieszkań może prowadzić do konieczności zapłacenia dodatkowego PCC? Jakie zmiany w Polsce zaszły w tym zakresie w ostatnim czasie?

PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych (czyli PCC) to jedna z form podatków nakładanych na określone transakcje cywilnoprawne, czyli takie, które wynikają z umów i stosunków prawnych, takich jak umowy sprzedaży, darowizny czy umowy pożyczki. PCC jest powszechnie stosowanym podatkiem w wielu krajach i ma na celu generowanie przychodów dla państwa oraz regulację rynku transakcji cywilnoprawnych.

W zależności od kraju, nazwa i zakres opodatkowania mogą różnić się, ale w większości przypadków obejmuje on transakcje takie jak sprzedaż, darowizny, zamiany czy też pożyczki. Stawki PCC mogą być zróżnicowane i zależą od rodzaju transakcji oraz wartości przedmiotu opodatkowania. W Polsce stawki te także są różne i zmieniają się w zależności od tego, czego dotyczy dana transakcja. Dla przykładu, może to być 2% wartości rynkowej danej rzeczy w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych (np. samochodu, komputera, mebli), prawa użytkowania wieczystego (art. 7 ust 1 pkt 1 ustawy o PCC) czy też np. 0,5% kwoty pożyczki w przypadku zawarcia umowy pożyczki.

Podatek od czynności cywilnoprawnych występuje w wielu krajach na całym świecie. Choć nazwa i zasady jego funkcjonowania mogą się różnić, podobieństwem jest to, że służy on regulacji i opodatkowaniu transakcji cywilnoprawnych. W Polsce PCC do tej pory obejmowało także zakup mieszkania z rynku wtórnego – jednakże w ostatnim czasie w tym zakresie zostały wprowadzone odpowiednie zmiany.

Od kiedy dodatkowy PCC? Od ilu mieszkań?

W Polsce po nowelizacjach, wprowadzony zostanie nowy podatek od nabycia nieruchomości, który wejdzie w życie prawdopodobnie od 1 stycznia 2024 roku. Osoby, które nabywają szóste lub kolejne mieszkania w ramach jednej inwestycji, będą zobowiązane zapłacić 6% wartości nieruchomości. Ustawa dotycząca wprowadzenia tego podatku, w tym opodatkowania szóstego i kolejnych nieruchomości w jednej inwestycji, została przyjęta przez Sejm. Obecnie oczekuje na podpis Prezydenta.

Nowe przepisy planowane są do wdrożenia od 1 stycznia 2024 roku. Jak wynika z ustawy z dnia 26 maja 2023 roku: ,,W przypadku gdy nabywca nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych będących oddzielnymi nieruchomościami, w jednym lub kilku budynkach, zbudowanych na jednym terenie, które są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, lub posiada już co najmniej pięć takich nieruchomości, stawka podatku od sprzedaży szóstego i każdego kolejnego lokalu lub udziału w nim wynosić będzie 6 procent”. Obejmuje to zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawie o gospodarce nieruchomościami, ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz innych ustawach.

Warto dodać jednak, że według zmian, pierwszy zakup mieszkania na rynku wtórnym zwolni nabywcę z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Natomiast wprowadzony zostanie nowy, dodatkowy podatek w wysokości 6 procent od nabycia szóstego i kolejnych mieszkań. Z uwagi na zmiany, nabywcy będą zobowiązani do zapłacenia zarówno podatku VAT, jak i dodatkowego podatku od nieruchomości. Wcześniej takie połączenie podatków było niedopuszczalne.

Wobec tego, obecnie w Polsce istnieją przepisy prawne regulujące opodatkowanie nabywania nieruchomości, w tym mieszkań. Jeśli dana osoba nabywa kilka mieszkań (powyżej wskazanego limitu), może być obowiązana zapłacić dodatkowy podatek od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na to, przed dokonaniem takich transakcji zaleca się skonsultowanie się z prawnikiem lub doradcą podatkowym, aby dokładnie zrozumieć skutki podatkowe związane z zakupem większej liczby mieszkań i przestrzegać obowiązujących przepisów.

Kontakt w zakresie podatków i obsługi księgowej/rachunkowej

Biuro Rachunkowe Prospect

Jagiellońska 5A/2 25-613 Kielce

tel: +48 41 260 61 22, mail: kontakt@biuro-prospect.pl

Panel klienta w SALDEO
Masz pytania? Zadzwoń
Jesteś z Kielc lub okolic?

Zapraszamy Cię do biura na pyszną kawę. Porozmawiajmy o możliwościach.

Ewelina Włodarczyk
Doradca podatkowy nr wpisu 13791

Nawiązanie współpracy z nami pozwoli Ci na optymalizację czasu i skoncentrowanie się na prowadzonej działalności.
Z nami finanse Twojej firmy będą bezpieczne!