Co to jest PUE ZUS i dlaczego przedsiębiorcy powinni o nim wiedzieć?

utworzone przez | sty 24, 2023 | 0 komentarzy

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek, w tym również jednoosobowe działalności gospodarcze, mają obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Istotne jest to, że będzie obowiązek utrzymania aktywnego profilu płatnika w systemie teleinformatycznym Zakładu w czasie prowadzenia w nim rozliczeń z tytułu składek. Nie oznacza to jednak, że nie można będzie składać deklaracji podatkowych w wersji papierowej. Zdaniem prawników pokazuje to kierunek zmian, których przedsiębiorcy muszą się spodziewać. Do czego służy konto na PUE ZUS? Jakich płatników składek obowiązuje konieczność założenia profilu? Co znajduje się na Platformie Usług Elektronicznych, jakie udostępnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Platforma usług elektronicznych ZUS (PUE) – do czego służy?

PUE ZUS, czyli inaczej Platforma usług elektronicznych ZUS jest systemem internetowym dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej, udostępnianym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego celem jest umożliwienie interesantom załatwiania wszelkich spraw związanych z ZUS drogą elektroniczną bez konieczności wychodzenia z domu.

Obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS – kto musi założyć profil?

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i niektórych innych ustaw zobowiązuje wszystkich płatników składek do przekazywania dokumentów wymaganych do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych w formie elektronicznej. Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy do 1 stycznia 2023 roku byli zobowiązani założyć profil płatnika. Szczegółowo jest to opisane w art. 47b wspomnianej ustawy.

Co, jeśli konto nie zostało założone?

Jeśli płatnik składek samodzielnie nie założy profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przez internet lub osobiście w dowolnej placówce ZUS, wtedy zrobi do Zakład Ubezpieczeń Społecznych w terminie do 31 stycznia 2023 roku. Oznacza to więc, że informatyzacja w ZUS wymusza niejako na przedsiębiorcach konieczność założenia profilu na PUE ZUS.

Co znajdziesz w portalu PUE?

Konto na PUE ZUS daje kilka możliwości przedsiębiorcom:

  • wgląd w e-ZLA swoich pracowników,
  • weryfikacji stan salda należności względem ZUS,
  • opłacaniu składek,
  • uzyskania dostępu do osób ubezpieczonych zgłoszonych przez płatnika składek o wgląd we wszystkie dane osoby ubezpieczonej oraz informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego,
  • korzystania z programu e-PŁATNIK,
  • generowania i wysyłania do ZUS różnego rodzaju wniosków i deklaracji ZUS DRA,
  • komunikowania się z ZUS online oraz wglądu w otrzymane pisma od ZUS,
  • zgłoszenia lub wprowadzenia korekty dokumentu RUD przy pomocy kreatora, który ułatwia wypełnienie oraz umożliwia import listy wykonawców i umów.

Aby móc wysyłać dokumenty ubezpieczeniowe oraz inne wnioski należy mieć profil zaufany ePUAP, lub podpis elektroniczny, potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym.

Panel klienta w SALDEO
Masz pytania? Zadzwoń
Jesteś z Kielc lub okolic?

Zapraszamy Cię do biura na pyszną kawę. Porozmawiajmy o możliwościach.

Ewelina Włodarczyk
Doradca podatkowy nr wpisu 13791

Nawiązanie współpracy z nami pozwoli Ci na optymalizację czasu i skoncentrowanie się na prowadzonej działalności.
Z nami finanse Twojej firmy będą bezpieczne!