Alkohol w kosztach uzyskania przychodów?

utworzone przez | lip 31, 2023 | 0 komentarzy

Koszty uzyskania przychodów odgrywają istotną rolę w rozliczeniach podatkowych dla przedsiębiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednakże, nie wszystkie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Problematyczne okazuje się, czy do takich kosztów można zaliczyć także np. wydatki związane z zakupem alkoholu? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Alkohol w kosztach uzyskania przychodów

Koszty uzyskania przychodów stanowią wydatki poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia przychodów, które mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. W przypadku działalności gospodarczej, mogą to być różnego rodzaju wydatki, takie jak zakup towarów, wynagrodzenia pracowników czy też inne koszty. Wówczas podatek dochodowy jest obliczany na podstawie przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów. W kontekście działalności gospodarczej związanej z produkcją, sprzedażą lub usługami związanymi z alkoholem, wydatki na alkohol mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w niektórych okolicznościach. Przykładowo, dla restauracji, barów, winiarni czy sklepów alkoholowych, zakup alkoholu do odsprzedaży lub serwowania klientom może być uznany za koszt podatkowy.

Aby alkohol mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, musi zatem spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musi mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po drugie, właściciel firmy musi zachować dokumentację potwierdzającą zakup alkoholu oraz jego wykorzystanie w działalności gospodarczej. Wreszcie, wydatki na alkohol muszą być rozsądne i uzasadnione w kontekście prowadzonej działalności. Zakup wysokiej jakości wina do podawania klientom w ekskluzywnym lokalu restauracyjnym może być uznany za rozsądny wydatek, podczas gdy zakup dużych ilości taniego alkoholu bezpośrednio nie związany z działalnością może być trudny do uzasadnienia podatkowo.

Interpretacja podatkowa

W sprawie dotyczącej zaliczenia alkoholu do kosztów uzyskania przychodów decydował w 2023 roku (w lutym) dyrektor KIS (sygnatura 0111-KDIB2-1.4010. 690.2022.1.BJ). Jego pismo oraz omawiana sprawa dotyczyły jednak wprost wydatków na zakup produktów alkoholowych i tytoniowych na potrzeby wykonania badań rynku jako koszt podatkowy. Wnioskodawcą była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Głównym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Spółki są badania rynku i opinii publicznej, w tym przygotowanie odpowiednich analiz związanych z przeprowadzonymi badaniami oraz zbieranie informacji służących przeprowadzeniu omawianych badań i opinii.

W ramach omawianej działalności, zdarzają się sytuacje, w których na potrzeby poznania opinii Spółka musi zakupić określonego rodzaju towary (produkty) dla celów ich testowania przez określone grupy konsumentów (w szczególności poznania smaku tych produktów, czy innych właściwości oraz weryfikacji preferencji danej grupy badawczej – potencjalnych konsumentów i nabywców tych produktów). Jedną z charakterystycznych grup takich produktów są alkohole, w tym wysokoprocentowe (piwo, wino, wódka, whisky itd.) oraz papierosy i inne wyroby tytoniowe (np. e-papierosy, czy liquidy).

Spółka zaznaczyła przy tym, że zakupy tego rodzaju obciążają ją jako konieczne do realizacji zlecenia i osiągnięcia określonego rodzaju przychodu z kontraktu z klientem na wykonanie badania rynku, i jako takie są również ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną. Pytanie w tej sprawie brzmiało, czy wydatki ponoszone za zakup różnego rodzaju produktów alkoholowych oraz tytoniowych na potrzeby wykonania badań rynku zgodnie z zapotrzebowaniem klienta, Spółka może traktować jako wydatki na nabycie towarów służących osiągnięciu przychodów i zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o CIT? Zdaniem Wnioskodawcy, odpowiedź na powyższe pytanie powinna być twierdząca. W ocenie dyrektora KIS, stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku należało uznać za prawidłowe, zatem istnieje taka możliwość.

Kontakt w zakresie kosztów uzyskania przychodów i obsługi księgowej/rachunkowej

Biuro Rachunkowe Prospect

Jagiellońska 5A/2 25-613 Kielce

tel: +48 41 260 61 22, mail: kontakt@biuro-prospect.pl

Panel klienta w SALDEO
Masz pytania? Zadzwoń
Jesteś z Kielc lub okolic?

Zapraszamy Cię do biura na pyszną kawę. Porozmawiajmy o możliwościach.

Ewelina Włodarczyk
Doradca podatkowy nr wpisu 13791

Nawiązanie współpracy z nami pozwoli Ci na optymalizację czasu i skoncentrowanie się na prowadzonej działalności.
Z nami finanse Twojej firmy będą bezpieczne!