Są osoby, które idealnie nadają się do roli przedsiębiorców. Niekiedy wiążące się z założeniem firmy obowiązki zniechęcają je jednak do podjęcia tego kroku.
Wychodząc takim osobom naprzeciw, podpowiemy Państwu jak szybko i sprawnie założyć firmę przez internet, bez wychodzenia z domu.
Jak założyć firmę przez internet 2022 – krok po kroku
W Polsce istnieje wiele dostępnych form prowadzenia firmy. Jedną z nich, tą najczęściej wybieraną, jest jednoosobowa działalność gospodarcza.
Zgodnie z definicją Ustawy Prawa Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku stanowi ona zorganizowaną działalność zarobkową, która wykonywana jest we własnym imieniu w sposób ciągły.
Taka forma ma jedną istotną zaletę – możliwość decydowania o swoim losie zawodowym i nieograniczony potencjał zarobkowy. To Państwo decydują o tym ile czasu poświęcicie pracy i rozwijaniu firmy, jakie stawki zaproponujecie klientom i z jakich rozwiązań skorzystacie.
To wielka satysfakcja, ale i spora odpowiedzialność.
Zakładanie firmy przez internet – podstawowe informacje
Jeszcze kilka lat temu założenie własnego biznesu wiązało się z wizytą w urzędzie gminy i wypełnieniem wniosku, który następnie był przez urzędnika zarejestrowany w Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Dziś możemy to zrobić przez internet, siedząc wygodnie na ulubionej sofie, popijając pyszną kawę.
Wniosek CEIDG-1 online – jak zrobić to przez internet?
Założenia firmy można dokonać na stronie urzędowej lub w systemie wybranego banku. W poszczególnych bankach wygląda on bardzo podobnie, różni się jedynie sposobem weryfikacji.
Wystarczy zalogować się na konto i profil zaufany przez bank, wybrać opcję złożenia wniosku CEIDG-1 o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
Wniosek CEIDG-1 – wymagane dane do wypełnienia
Bez względu na to, czy zakładają Państwo firmę w siedzibie urzędu, czy przez internet, konieczne jest przygotowanie pewnych istotnych informacji by sprawnie i szybko wypełnić wniosek CEiDG-1:
- Imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia
- Rodzaj, seria i nr dokumentu tożsamości
- Nr PESEL
- Informacje o wszystkich posiadanych obywatelstwach
- Numery NIP i REGON jeśli zostały nadane
- Data rozpoczęcia działalności
- Adres firmy (Gdy firma zarejestrowana będzie w Państwa mieszkaniu lub domu, to w koszty działalności gospodarczej będzie można zaliczyć wydatki na prąd, czynsz, wodę i ogrzewanie. Adres jest istotny przy wskazywaniu urzędu skarbowego, któremu firma będzie podlegać.
- Wybór formy opodatkowania (ryczałt, karta podatkowa, podatek na zasadach ogólnych lub podatek liniowy) i formy wpłacania zaliczki na podatek dochodowy
- Rodzaj prowadzonych dokumentów finansowych (książka przychodów i rozchodów, księgi handlowe, inne ewidencje)
- Księgowość – samodzielnie, czy z pomocą biura rachunkowego
- Nazwa firmy
- Rodzaj działalności – kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) – wskazanie głównego przedmiotu działania oraz dodatkowa (nielimitowana) liczba działań uzupełniających
Gdzie mogę złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej?
Przez internet: Na stronie: https://www.biznes.gov.pl/ lub przez profil zaufany Państwa bankowości internetowej.
Stacjonarnie:
- W urzędzie miasta lub gminy
- Urzędach dzielnicowych m.st. Warszawy
- Urzędach miast na prawach powiatu
Ile trwa założenie firmy przez internet?
Jeżeli mają Państwo przygotowane wszystkie niezbędne dane do wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, to jedyny czas, jaki będą Państwo musieli poświęcić to ten na jego wypełnienie.