Sprzedaż owoców bez podatku?

utworzone przez | sie 30, 2023 | 0 komentarzy

Obecnie mamy sezon letni, w którym wiele osób decyduje się na własnoręczne zbieranie owoców takich jak jagody i następnie sprzedaż ich w prowizorycznych, mobilnych punktach znajdujących się przy ruchliwych trasach. Zwykle są to produkty ustawione w słoikach na niedużych stołach pod parasolem, a obok nich znajduje się ich sprzedawca zachęcający do zakupu. Czy takie osoby również muszą płacić podatek od sprzedaży owoców w ten sposób?

Sprzedaż własnoręcznie zebranych owoców

Co do zasady nasze dochody w kraju podlegają opodatkowaniu. W Polsce istnieje jednakże możliwość sprzedaży własnoręcznie zebranych owoców bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku od towarów i usług (VAT). Jednakże, aby korzystać z tych ulg, konieczne jest spełnienie pewnych warunków i przestrzeganie określonych zasad. W tym artykule wskażemy, jakie warunki trzeba spełnić, aby legalnie prowadzić sprzedaż własnoręcznie zebranych owoców w Polsce bez konieczności odprowadzania podatku.

Zasadą jest, że sprzedaż różnorodnych warzyw i owoców w ich naturalnej formie nie podlega opodatkowaniu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Tego typu działalność jest uznawana za działalność rolniczą, co oznacza, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT, jest całkowicie zwolniona z obowiązku opodatkowania. Warto jednak zaznaczyć, że zwolnienie z podatku dotyczy również sprzedaży dziko rosnących, jadalnych produktów leśnych. Mowa tutaj o takich produktach jak grzyby, jagody oraz różnego rodzaju zioła.

Podatek od sprzedaży owoców?

Wobec tego, sprzedaż owoców jest możliwa bez konieczności odprowadzania podatku. Istnieją jednak odpowiednie warunki uznania sprzedaży owoców za działalność niepodlegającą opodatkowaniu. Przede wszystkim, sprzedaż owoców musi dotyczyć wyłącznie plonów własnoręcznie zebranych. Nie jest dozwolone prowadzenie sprzedaży owoców pochodzących od innych dostawców. Sprzedaż powinna także mieć charakter sporadyczny i nie może mieć znamion działalności gospodarczej. Co do zasady dla wielu osób nie jest to bowiem główny sposób zarabiania na życie.

Sprzedaż powinna być prowadzana również dla celów niekomercyjnych, np. przez osoby prowadzące działalność rolniczą jako hobby. Osoby takie nie powinny również co do zasady prowadzić komercyjnej reklamy lub promocji produktów, które mogłoby sugerować charakter profesjonalnej działalności handlowej.

Po spełnieniu tych warunków, owoce można sprzedawać lokalnie, na przykład w ramach społeczności lokalnej, przy ruchliwych trasach lub na lokalnym targu. Wówczas taka sprzedaż owoców np. z małych rodzinnych ogrodów lub na małą skalę hodowlanej może być uznana za sporadyczną i niekomercyjną działalność, a wtedy nie wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku.

Jednak niektórzy podatnicy mają także pytania dotyczące sposobu dokumentowania swojej sezonowej sprzedaży, szczególnie w przypadkach, gdy wystawienie paragonu jest niemożliwe. Warto jednak podkreślić, że w takiej sytuacji sprzedawcy nie muszą się martwić. To dlatego, że sprzedaż własnych produktów, która jest uznawana za działalność rolniczą, nie tylko zwalnia od obowiązku opodatkowania, ale także nie wymaga konieczności dokumentowania jej za pomocą paragonu lub faktury.

W celu uniknięcia konfliktów z organami podatkowymi, zaleca się jednak uprzednią konsultację z doradcą podatkowym lub biurem księgowym, aby upewnić się, że sprzedaż spełnia wymagane warunki. Nadto, także zachowanie ewidencji sprzedaży, zakupów i innych związanych z nimi dokumentów może być pomocne w przypadku ewentualnych kontroli.

Kontakt w zakresie podatków i obsługi księgowej/rachunkowej

Biuro Rachunkowe Prospect

Jagiellońska 5A/2 25-613 Kielce

tel: +48 41 260 61 22, mail: kontakt@biuro-prospect.pl

Panel klienta w SALDEO
Masz pytania? Zadzwoń
Jesteś z Kielc lub okolic?

Zapraszamy Cię do biura na pyszną kawę. Porozmawiajmy o możliwościach.

Ewelina Włodarczyk
Doradca podatkowy nr wpisu 13791

Nawiązanie współpracy z nami pozwoli Ci na optymalizację czasu i skoncentrowanie się na prowadzonej działalności.
Z nami finanse Twojej firmy będą bezpieczne!