Ważne informacje
ABC PODATNIKA
Zachęcamy do zapoznania się z naszym autorskim ABC Podatnika, który przybliża niuanse i możliwości podatkowe, o których powinien wiedzieć początkujący przedsiębiorca
FIRMA W TWOIM MIESZKANIU
Jeśli prowadzisz firmę z siedzibą w Twoim mieszkaniu, możesz część wydatków, np. za czynsz, media, wyposażenie wrzucać w koszty firmy. Daj nam znać, a my przekażemy Ci informację o różnych możliwościach.
ŚRODEK TRWAŁY W FIRMIE
SAMOCHÓD OSOBOWY W FIRMIE
Są różne możliwości rozliczania auta w firmie np. może stanowić środek trwały, może być jako majątek prywatny, tylko użyczony do firmy lub może być w leasingu.
Jeśli chodzi o rozliczanie kosztów auta, które już posiadasz, są następujące opcje:
- Można korzystać z auta, nie wprowadzając go do firmy. Wtedy dla celów podatkowych traktujemy auto jako prywatny pojazd i rozliczamy wszystkie koszty z nim związane w wysokości 20% od kwoty brutto/netto plus 50% VAT na fakturze np. za paliwo, naprawy, części etc, a VAT w 50% – jeśli dotyczy.
- Można korzystać z auta, wprowadzając je do firmy (jeśli auto stanowi Twoją własność lub współwłasność). Wtedy dla celów podatkowych traktujemy auto jako pojazd firmowy i rozliczamy wszystkie koszty z nim związane w wysokości 75% od kwoty brutto/netto plus 50% VAT na fakturze np. za paliwo, naprawy, części etc. Sam koszt ubezpieczenia OC w stu procentach. Dodatkowo dochodzi nam koszt amortyzacji tego auta – 20% lub 40% od wartości początkowej; VAT 50% – jeśli dotyczy. Co ważne, podczas ustalania wartości początkowej podstawowym wyznacznikiem będzie dokument zakupu (faktura, rachunek, umowa) przy czym brana jest wartość z dokumentu jeśli ta jest niższa od ceny rynkowej. W przypadku braku dowodu zakupu wartość początkową należy ustalić w oparciu o ceny rynkowe.
W obu przypadkach nie ma znaczenia, w jakiej części auto jest wykorzystywane na cele firmowe, a w jakiej na prywatne. Samo wprowadzenie auta do firmy to czynność techniczna i polega na zgłoszeniu nam takiej chęci i wypełnieniu odpowiedniego oświadczenia oraz wysłaniu dowodu zakupu i dowodu rejestracyjnego. Minusem jest fakt, że jeżeli wprowadzimy auto do firmy wg opcji numer 2, a następnie (przed upływem 6 lat od wycofania auta z firmy) je sprzedamy, wartość sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej. Natomiast jeśli wycofany środek trwały sprzedano po 6 latach, nie wywołuje to skutków w podatku. Sam przychód nie zawsze występuje, bo możemy ująć jako koszt niezamortyzowaną wartość auta, niektóre samochody tanieją w perspektywie lat no i zazwyczaj po sprzedaży inwestujemy w inne auto 🙂
Opcjonalnie możemy wydatki eksploatacyjne i VAT od auta osobowego rozliczać na 100%, jednak musimy taki fakt zgłosić do urzędu skarbowego i prowadzić szczegółowo ewidencję przebiegu pojazdu wraz ze stanami licznika, co ma udowodnić brak wykorzystywania tego auta do celów prywatnych.
KASA FISKALNA
PŁATNOŚCI GOTÓWKĄ DO 15 000 ZŁ
GDY NIE ZAPŁACISZ ZA FAKTURĘ
KTOŚ NIE ZAPŁACIŁ TOBIE ZA FAKTURĘ?
BON/KARNET
DROBNE UPOMINKI
GDY CHCESZ KUPIĆ USŁUGĘ GOOGLE, FACEBOOK
LIMIT VAT 200 000.00 ZŁ
SUKCESJA FIRMY
BDO
WAŻNE TERMINY
JEŚLI JESTEŚ VATOWCEM, ZWRÓĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA
- NAJEM PRYWATNY – jeśli masz działalność gospodarczą i prywatnie wynajmujesz komuś mieszkanie/garaż koniecznie nas poinformuj. Rodzi to dodatkowe obowiązki podatkowe i deklaracyjne.
- GTU I OZNACZENIA TRANSAKCJI – jeśli jesteś vatowcem musisz odpowiednimi kodami oznaczać swoje faktury sprzedaży, np. sprzedaż wyznaczonych przez fiskusa tzw. wrażliwych towarów lub sprzedaż dla kogoś z Twojej rodziny. Ustal z nami na co zwrócić uwagę – to bardzo ważne – musimy skrupulatnie co miesiąc raportować Twoją sprzedaż!
- SPRAWDZAJ KONTO NA BIAŁEJ LIŚCIE – jeśli wartość transakcji wynosi 15 000 zł lub więcej sprawdź czy konto, na które chcesz zrobić przelew, widnieje na tzw. białej liście (wpisz w Google biała lista podatników VAT). Jeśli wysłałeś przelew na niezgłoszone konto, złóż zawiadomienie do Urzędu Skarbowego. Masz na to 7 dni. W przeciwnym wydatku taki wydatek nie będzie kosztem podatkowym.
- METODA PODZIELONEJ PŁATNOŚCI (MPP) – czy wiesz, że wystawiając fakturę na wartość co najmniej 15 000 zł (lub więcej) i sprzedając wyjątkowe towary, musisz oznaczać specjalnym kodem taką transakcję? W związku z tym Twój klient musi zapłacić za fakturę tzw. metodą podzielonej płatności. Ustal z nami, co będziesz sprzedawać i czy rodzi to dla Ciebie dodatkowe obowiązki.